ارسال به دوست نسخه چاپي
 

وزارت ارتباطات با سازمان نظام مهندسی مذاکره کرد؛
تلاش برای اجباری شدن فیبرکشی داخل ساختمان ها
در صورت توافق وزارت ارتباطات با سازمان نظام مهندسی، فیبرکشی داخلی ساختمان ها الزا می می شود.

رییس سازمان رگولاتوری گفت: با سازمان نظام مهندسی در حال مذاکره هستیم تا به ساختمان های جدید الزام کنند که فیبرکشی داخلی ساختمان ها هم زمان با بسیاری از امکانات اولیه انجام شود.
حسین فلاح جوشقانی با بیان توسعه تکنولوژی فیبرنوری برای دسترسی کاربران به اینترنت و حرکت کاربران پرمصرف اینترنت به سمت این فناوری گفت: هم اکنون در کشور ما سیم کشی داخلی اغلب ساختمان ها، پاسخگوی تکنولوژی فیبر نوری برای داخل ساختمان نیست.
وی با بیان اینکه به دلیل این مشکل در صورت نیاز به این سرویس، معمولا فیبرکشی تا جلوی درب ساختمان صورت می گیرد و پس از آن از طریق کابین، خطوط مسی را به داخل ساختمان می برند، گفت: این سرویس نوعی از اینترنت VDSL محسوب می شود که به ساختمان نزدیک است و با سرویس شبکه دسترسی فیبرنوری FFTH یا FTTB متفاوت خواهد بود.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان لزوم توسعه تکنولوژی های مربوط به دسترسی به اینترنت ادامه داد: در راستای حل این مشکل، در حال مذاکره با سازمان نظام مهندسی هستیم تا در صورت امکان، ساختمان های جدید به فیبرکشی داخلی ملزم شوند.
معاون وزیر ارتباطات گفت: همانطور که در ابتدای ساخت یک ساختمان، برای آن سیم کشی برق و تلفن انجام می شود، باید در ساختمان های جدید فیبرکشی هم صورت گیرد. در این زمینه در صورت نیاز می توان با شهرداری ها هم وارد مذاکره شد. وی ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مسوولیت مقررات گذاری برای این موضوع را در اختیار ندارد اما می توان این نیاز را اعلام کند تا با توجه به اینکه تکنولوژی به سمت دریافت سرویس های مبتنی بر فیبرنوری در حرکت است و مردم به سرویس هایی روی فیبر نیاز دارند، داخل ساختمان ها هم فیبرکشی شود.
فلاح جوشقانی توضیح داد: هم اکنون به دلیل نبود استانداردهای لازم در ساختمان ها و سیم کشی های پیچیده، فیبرکشی ممکن است سیم کشی اولیه ساختمان را برهم بزند و امکان اتصال آن وجود نداشته باشد. اما اگر از همان ابتدای ساخت یک ساختمان مانند سیم تلفن به فیبرنوری هم توجه شود، امکان ارایه خدمات فیبرنوری منازل FTTH  از سوی اپراتورها به راحتی ممکن خواهد بود.
وی افزود: در حال حاضر بسیاری از ساختمان ها حتی با وجود هزینه های کابل کشی، امکان دریافت سرویس های اینترنت از طریق فیبر را ندارند.
معاون وزیر ارتباطات پیش بینی کرد که تا دو سال دیگر، کشور به سمت استفاده از سرویس های با پهنای باند بالا خواهد رفت و در این صورت باید از طریق فیبرنوری و خطوط VDSL به جای ADSL نیاز مدنظر را برطرف کرد.
وی درباره مصوبه قیمت اینترنت فیبرنوری با توجه به انتقاداتی که به گرانی آن وارد است، گفت: تکنولوژی فیبر متفاوت از سیم مسی است و به دلیل گرانی این تکنولوژی، مبنای قیمت دسترسی کاربران به خدمات آن هم متفاوت خواهد بود و نباید آن را با ADSL مقایسه کرد. چرا که هزینه نگهداری و اجرایی فیبرنوری قابل قیاس با سیم مسی نیست.
 
جوشقانی ادامه داد: هم اکنون کمتر از ۲۰ هزار نفر مشترک فیبرنوری هستند که سرویس فیبر آنها در داخل ساختمان است و عده معدودی نیز هستند که فیبرنوری تا در آپارتمان آنها رفته و مشترک FTTH شده اند.
منبع:روزنامه فناوران
 


 
١٦:٠٠ - 1396/09/25 / کد خبر: ١٢٣٩ / تعداد بازدید: 1645