ارسال به دوست نسخه چاپي
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
نزدیک به نیمی از زنان کشور به اینترنت دسترسی دارند / تقریبا یک چهارم توسعه دهندگان کسب و کارهای موبایل محور بانوان هستند
وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ۴۸ درصد کاربران اینترنت را در کشور بانوان تشکیل می دهند، گفت: بیش از ۲۳ درصد توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایلی از بانوان هستند که روز‌به روز‌بیشتر می شوند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و ‌اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش نقش فناوری اطلاعات در توانمندسازی زنان با اشاره به وضعیت دسترسی زنان به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: هم اکنون مطابق آمارها در ایران بیش از ۴۵ درصد از زنان از تلفن همراه همراه استفاده می کنند و ۴۸ درصد از کاربران اینترنت را بانوان تشکیل می دهند. 
وی با بیان اینکه در ایران بیش از ۲۳ درصد توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل محور از بانوان هستند و روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود، افزود: کمتر تحول مهمی را بتوان یافت که بانوان نقش محوری در آن نداشته باشند چرا آنها با ویژگی های خاص خود راهگشای برخی از مسایل پیش روی بشریت محسوب می شوند. 
آذری جهرمی با اعلام اینکه طیف وسیعی از هنرمندان، ورزشکاران و دانشمندان را بانوان تشکیل می دهند، اظهار کرد: بر همین اساس نمی توان نقش زنان را که ۵۰ درصد از جامعه جهانی را تشکیل می دهند نادیده گرفت. 
جوان ترین عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به برنامه های رییس جمهوری برای صعود بانوان در مسیر مدیریت، تصریح کرد: در وزارت ارتباطات بیش از ۱۰  نفر از بانوان به عنوان مدیران ارشد برگزیده شده اند و ثابت کرده اند که می توانند الگوی مدیریت خلاق باشند. 
عضو شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر عدالت جنسیتی برای همه انسان ها، خاطرنشان کرد: تقسیم بندی زن و مرد در دنیای کنونی معنی ندارد  و مسوولیت همگانی ماست که با برنامه ریزی صحیح در این راه تلاش و ممارست کنیم. 
وزیر ارتباطات با اشاره به ظرفیت فناوری اطلاعات برای تبدیل شدن هر شخص به یک رسانه گفت: بانوان در بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته نیازمند آموزش هستند و مشارکت عمومی آنها در روند اطلاع رسانی می تواند از بروز آسیبهای بیشتر جلوگیری کند. 
وی با بیان اینکه حضور بانوان یک فرصت است و نه تهدید، افزود: باید توانمندسازی بانوان به عنوان یک راهبرد در نظر گرفته شود ضمن اینکه مساله بانوان جدا از مساله خانواده نیست. 
آذری جهرمی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته مطابق اسناد بالادستی و تدوین لوایح قانونی برای حمایت های مادی و معنوی از توانمندسازی، اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از روستاهای سراسر کشور تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفته اند و در پی آن طرح های گسترده کارآفرینی همچون طرح نوآفرین و طرح تکاپو‌ و همچنین ایجاد مراکز توانمندسازی در دست اقدام قرار دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معصومه ابتکارمعاون امورزنان و خانواده رییس جمهور در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توانمند سازی زنان با اشاره به ایجاد شبکه ملی در حوزه توانمند سازی زنان درکشور، گفت: درطرح های تامین تسهیلات پایدار برای شهرها و روستا ها و همچنین اجرای طرح تکاپو، توان افزایی زنان در حوزه ICT  بسیار کلیدی است و در ارتقاي سطح توانمندی زنان، نوآوری ها و افزایش سطح بهره وری و افزایش سطح آموزش های مربوط به کارآفرینی در این حوزه موثر است.

وی افزود: در حال حاضر که دولت برای توانمند سازی زنان برنامه ریزی کرده است امیدواریم بتوانیم با همکاری گروه های مردم نهاد و بخش خصوصی فناوری های لازم را در این حوزه بکار بگیریم.

وی با اشاره به بندهای ۱۰۱ و ۱۰۲ قانون برنامه توسعه کشور، افزود: در بند ۱۰۱ این قانون به موضوع عدالت جنسیتی در دسترسی پرداخته شده است که با اقدامات وزارت ارتباطات در این حوزه شاهد کاهش ۴ درصدی شکاف دیجیتال در این حوزه هستیم و امیدواریم که این روند کاهشی ادامه داشته باشد.

ابتکار بند ۱۰۲ قانون برنامه را موضوع تقویت خانواده عنوان کرد و گفت: در این حوزه نیز طرح گفتگوی ملی خانواده را برای توان افزایی خانواده ها از طریق گفتگو، که یکی از مهارت های مهم و دچار اختلال است، در دست  اجرا داریم که خانواده از طریق تقویت ارتباطات و گفتگو بتواند مشکلات خود را در خانواده حل کند که در این حوزه  نیز فناوری اطلاعات امکان توان افزایی را به خانواده می دهد.

وی افزود: البته اگر از فناوری اطلاعات به صورت درست استفاده نشود می تواند برای خانواده آسیب زا و تهدید باشد و آموزش استفاده صحیح از فناوری اطلاعات و به خصوص اینترنت، بسیار موضوع مهمی است که امیدواریم در این حوزه تلاش بیشتری انجام شود.

معاون امورزنان و خانواده رییس جمهور با اشاره بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس، گفت: یکی از موضوعاتی که در این لایحه موردتوجه بوده، امنیت فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان است که  به جرایم متخلفان و کسانی که از این فضا برای سوء استفاده از کودکان و نوجوانان استفاده می کنند، رسیدگی می شود.

یکی دیگر ازسخنرانان همایش فوق مهندس محسن باقری چناری مدیر عامل محترم اپراتور چهارم مخابراتی کشور(ایرانیان نت) بود.ایشان در سخنرانی شان به این نکات اشاره کردند که در ذیل مَخلص کلام ایشان را می اوریم.
در نتیجه انقلاب صنعتی چهارم دیجیتالی شدن پلت فرمهای موجود ،تغییرات در اشتغال بانوان بیشتر خواهد شد 
استفاده از دانش و هوش ۷۱۰۰ شغل سنتی و یدی مثل قصابی نانوایی و غیره از بین میروند و در مقابل ۲.۰۰۰.۰۰۰ شغل جدید بوجود می اید در سال ۲۰۴۰ ،۶۰‎٪ از مشاغلی که نیاز هست هنوز بوجود نیامده اند بنابراین فضای اشتغالزایی های نوین و دورکاری جای بحث خواهندداشت .
در ایران پیشی گرفتن بانوان در گرفتن کرسی های دانشگاهی از مردان نشان از ارتقا دانش در انهاست ،اگر درکنار دانش افزایی بسمت افزایش مهارت هم برویم قطعا زنان میتوانند کرسی های اشتغال و کارافرینی رانیز کسب کنند .
برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان از شاخصه های قدرت های شغلی است .اتحادیه اقتصاد اروپا پیش بینی کرده است که بیش از هشتصد شغل تا سال۲۰۲۰نیروی کاری ندارند در حوزه بانوان به ازاي هر ٥ شغل كه از دست ميرود يك فقط شغل ايجاد ميشود که این شاخص براي اقايان اين عدد سه است
مشكلات اشتغال زنان :
تعصبات خانوادگي
توازن كاروزندگي
اعتمادبه نفس

بهترین فرصت برای اشتغال زنان حوزه دیجیتال و فناوری اطلاعات است.

 

                                          

  

 


 
٠٩:٤٣ - 1397/05/13 / کد خبر: ١٢٧٤ / تعداد بازدید: 611