ارسال به دوست نسخه چاپي
 

تلکام2017؛
نوزدهمین نمایشگاه صنایع مخابرات و فناوری اطلاعات(تلکام) امروز (چهارشنبه) افتتاح شد
با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوزدهمین نمایشگاه صنایع مخابرات و فناوری اطلاعات(تلکام) امروز (چهارشنبه) افتتاح و از 20 دستاورد بومی صنعت مخابرات رونمایی شد.

روابط عمومی ایرانیان نت:افتتاح مراسم نمایشگاه تلکام با حضور وزیر محترم ارتباطات دکتر جهرمی ،سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات مجلس ، مهندس رستگار از صاحب نظران حوزه ارتباطات و مدیران اپراتورها و نهادهای جامعه آی تی از جمله آقای مهندس محسن باقری چناری مدیرعامل محترم اپراتور چهارم مخابراتی کشور( ایرانیان نت) در سالن همایش شماره 1 نمایشگاه بین المللی برگزار شد.

 

 

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سخنرانی گفت:

اینترنت اشیا در بهره‌وری کشاورزی ،انرژی و معضل آلودگی هوای تهران راهگشا است/ گسترش ارتباطات راه حل جلوگیری از خشونت و ظلم است/ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ۲۰ دستاورد بومی رو نمایی کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی در آیین افتتاح نوزدهمین نمایشگاه صنایع مخابرات و فناوری اطلاعات در محل نمایشگاه بین المللی تهران با بیان اینکه امروز خشونت در دنیا در حال گسترش است و اخبار زورگویی و قتل عام روز به روز در کشورهای توسعه یافته و‌ کمتر توسعه یافته بیشتر می شود، گفت: توسعه معرفت راه جلوگیری از گسترش اینگونه اتفاقات و وقایع است که ابزار آن توسعه ارتباطات است.

وی افزود: با توسعه ارتباطات می توان صلح را به ارمغان آورد و از طریق آن نیز می توان توسعه معرفت را گسترش داد.

آذری جهرمی با اشاره به تلاش فعالان صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پوشش صددرصدی همه شهرهای کشور به نسل سوم و چهارم، اظهار کرد: امروز نزدیک به ۵۸ هزار کیلومتر از جاده های کشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم هستند و ۵۴ درصد از روستاهای کشور به شبکه پهن باند متصل شده اند که توسعه خوبی اتفاق افتاده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بخشی از علت عقب ماندگی در حوزه ثابت به عدم تامین منابع سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی بر می گردد، گفت: شرکت ها نتوانستند برای تامین سرمایه وارد بورس شوند و از طرفی در شرایط تحریم انتظار تامین منابع از طریق سرمایه گذاری خارجی نیز نمی شود داشت اما شرکت ها برای تامین منابع خود عزم بر ادغام کرده اند که وزارت ارتباطات و کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان مرجع مقررات و قوانین حوزه نیز از این شرکت ها حمایت می کند تا به هدف ارایه دو‌میلیون پورت فیبرخانگی برسیم.

وی هدفگذاری سال گذشته برای اپراتورهای مجازی را دستیابی به پنج درصد بازار را دانست و افزود: این هدفگذاری نیز محقق نشد و درمجموع ظرفیت جذب شده توسط اپراتورهای مجازی نیم میلیون پورت رسید که با جلسات برگزار شده و همکاری بیشتر با اپراتورها و تعریف دوباره مدل اقتصادی انتظار داریم تا سال آینده به رشد پنج درصدی برسند.

وزیر جوان کابینه دوازدهم با اشاره به رشد دو برابری تولید محتوا از سوی کسب و کارهای مبتنی بر این حوزه تصریح کرد: در میزان ارتباطات بین الملل نیز با رشد ۸۰ درصدی مواجه بودیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات و وزارتخانه های رفاه و آموزش و پرورش،جهاد و کشاورزی اعلام کرد: خبر مسرت بخش اینکه با توسعه زیرساخت ها امسال ۱۳۶ هزار کلاس اولی از تحصیل باز مانده که بضاعت مالی نداشتند با دولت الکترونیک به تحصیل فراخوانده شدند که شیرین ترین نتیجه هوشمند سازی توسط دولت است تا خدمات بهتری به شهروندان ارایه شود.

آذری جهرمی با تاکید بر شکل گرفتن شفافیت برپایه توسعه نظام فناوری اطلاعات، گفت: بهره وری یکی از دغدغه های قانونگذاران به شمار می رود و‌کمبود منابع نیز از مشکلات جدی دولت هاست درحالیکه توسعه فناوری اطلاعات که زیرساخت آن ارتباطات است، می تواند به افزایش بهره‌وری منجر شود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و‌کمبود منابع آبی افزود: بخش زیادی از تامین معاش و اشتغال کشور در گرو صنعت کشاورزی است اما با کاهش نزولات آسمانی منابع آبی روند نزولی پیدا کرده اند و اینترنت اشیا در این حوزه می تواند به کمک افزایش بهره‌وری در این حوزه بیاید.

وزیر ارتباطات بهره وری را مشکل حوزه های دیگری چون انرژی، پزشکی و مشکلات شهری دانست و اظهار کرد: فناوری اطلاعات قادر است تهرانی که با آلودگی محیط زیست و ترافیک روبروست را زنده تر و با نشاط تر کند.

وزیر جوان کابینه دوازدهم با اشاره به تحمیل تحریم های ظالمانه و اثر آن بر اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: با وجود سختی ها امروز از ۲۶ دستاوردی که مبتنی بر دانش جوانان کشور است رونمایی می شود که باعث می شود در شرایط تحریم کاربری ها رشد پیدا کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه مطابق هدفگذاری سال گذشته بنابود امسال دو‌میلیون پورت فیبرخانگی آماده واگذاری شود، اظهار کرد: اگرچه در حوزه موبایل رشد کردیم اما در حوزه ثابت نتوانستیم به اهداف برسیم و بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر فیبرنوری در شهرها باید کشیده شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه با رونمایی های امروز نیاز کشور به تجهیزات نوری به خارج از میان می رود، تصریح کرد: شبکه ثابت کشور نیز در حال دگردیسی است و از دستاوردهای بومی استفاده می کند.

وزیر جوان کابینه دوازدهم از همکاری وزارت ارتباطات با سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداری گلستان برای اجرای پروژه حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از اینترنت اشیا خبر داد و گفت: سالانه منابع طبیعی زیادی را از دست می دهیم و امسال بدنبال ترویج فناوری اطلاعات در حوزه محیط زیست برای جلوگیری از آن هستیم.

وی با اشاره به همکاری پیش روی وزارت ارتباطات با وزارت کشاورزی برای هوشمندسازی این صنعت حداقل در یکی از استان های کشور، افزود: در صنعت برق نیز هدفگذاری ها استخراج شده و مدل اقتصادی در حال شکل گیری است و دولت انگیزه لازم برای ایجاد اقتصاد اینترنت اشیا را دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه علیرغم وجود رکود در بیشتر بخش ها، صنعت ارتباطات رونق دارد، اظهار کرد: مشکل جدی صنعت ارتباطات نقدینگی است که به نوسانات ارزی بر می گردد چراکه اپراتورها در برنامه ریزی برای مقابل با تحریم ها اقدام به خریداری تجهیزات کرده بودند که اگر ارز در آن زمان به آنها اختصاص پیدا می کرد هزار میلیارد تومان می بود در حالیکه اکنون نیاز به اختصاص سه هزار میلیارد تومان دارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه برای حمایت از اپراتورها ۲۰ درصد از تعرفه خدمات زیرساختی به آنها کاهش دادیم، درباره گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره افزایش تعرفه اپراتورها اظهار کرد: گزارش نشان می دهد که با وجود افزایش تعرفه ها مدل سال های گذشته تغییر نکرده است و فقط تعرفه های جدید کاربران را به سمت بسته های یک یا دو ماه و سه ماهه سوق می دهد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به فشاری که از سوی اپراتورها برای تامین نقدینگی به کاربران وارد می شود، تصریح‌کرد: با این حال بنظر می رسد رشد تعرفه ها در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل مقایسه با سایر صنایع نباشد که نشان از مدیریت آن دارد درحالیکه وابستگی صنعت ارتباطات به ارز بیش از ۷۰ درصد است.

آذری جهرمی افزایش درآمد اپراتورها از طریق افزایش تعرفه ها را ۶ تا ۷ درصد اعلام کرد و ادامه داد: امیدواریم با کاهش نرخ ارز که این روزها با تدابیر اندیشیده شده دولت و‌ عزم بی نظیر مردمی رخ داده، شرایط را به سمت مردم تغییر دهید چراکه استراتژی وزارت ارتباطات مبنی بر کاهش نرخ سالانه ارتباطات است.

وزیر ارتباطات با اشاره به فشارهای بیرونی در‌مورد احکام دیوان عدالت اداری گفت: فقط یک حکم دیوان عدالت اداری درآمد پنج هزار میلیارد تومانی شرکت مخابرات ایران را هزار میلیارد کم‌کرد که مبنای کارشناسی نیز نداشت.

وی به حکم دیگر دیوان عدالت اداری در مورد کارگزاران روستایی اشاره کرد که بر خلاف حکم اولی روند کارشناسی آن طی شده و افزود: در این حکم نیز ۸۰۰هزار میلیارد تومان از درآمد شرکت مخابرات ایران کاسته می شود.

وزیر جوان کابینه با بیان اینکه مطابق مصوبه سال ۱۳۸۹ شرکت مخابرات برای پرداخت رفاهی بازنشستگان این شرکت بالغ بر هزار میلیارد تومان بر هزینه ها اضافه می شود که متاسفانه در دفاتر این شرکت ثبت نشده است، تصریح کرد: سهامداران مخابرات در این مورد باید مشکل را حل کنند.

آذری جهرمی حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر حذف آبونمان از قبوض تلفن ثابت را باعث کاهش هزار میلیارد تومانی درآمدهای شرکت مخابرات دانست و ادامه داد: این فشارها چاره ای جز افزایش تعرفه ها ندارد ولی هرچند این تصمیمات در خارج از چارچوب و نظام کارشناسی اتخاذ شده اما ما به آن احترام می گذاریم و اجرا می کنیم.

وزیر ارتباطات در ادامه با اظهار امیدواری در رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه مبنی بر پوشش ۸۰ درصدی روستاها گفت: با استقرار خدمات دولت الکترونیکی، تا پایان سال همه مدارس به آموزش الکترونیکی مجهز می شوند  و کمیته ای نیز برای پوشش های جاده ای تشکیل شده تا پایان سال ۹۸ هیچ نقطه جاده ای بدون دوشش باقی نماند.

آذری جهرمی با اشاره به تفاهمنامه همراه اول و راه آهن اظهار کرد: بر همین اساس تا پایان شهریور سال آینده همه خطوط ریلی تحت پوشش نسل سه و چهار تلفن همراه قرار می گیرند.

وی همچنین به هماهنگی هاو تلاش ها برای تامین ارز مورد نیاز سندیکای صنایع مخابراتی و اپراتورها از سامانه نیما برای حل مشکلاتت موجود در تهیه تجهیزات دسترسی اشاره کرد.

 
 

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه امسال ۲۳۰ شرکت در این نمایشگاه حضور دارند گفت: این شرکتها دستاوردها و تولیدات جدید را معرفی می کنند که نشان دهنده رشد در این حوزه است.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی با اشاره به وجود مشکلات زیاد در کشور اظهار کرد: نمایشگاه تلکام امسال با وجود همه مشکلات در کشور به دلیل توانمندی های خوبی در داخل برگزار شده است که فرصت مناسبی برای بخش های ارتباطی کشور محسوب میشود.

وی با بیان اینکه نمایشگاه تلکام فرصت برای نشان دادن توانمندی هاست تصریح کرد:  این نمایشگاه نشاندهنده این است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده ایم و امروز شاهد رشدو توسعه در این زمینه هستیم.

فلاح جوشقانی با بیان اینکه امسال ۲۳۰ شرکت در این نمایشگاه حضور دارند که نسبت به سال گذشته رشد داشته است خاطرنشان کرد: معرفی محصولات جدید در  این حوزه نشانه توسعه و توجه به تولیدات داخلی است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این نمایشگاه فرصت مناسبی برای فعالان حوزه ICT است گفت: این نمایشگاه راه روشنی برای صنعت ICT است و ادامه دهنده قابلیت نمایشگاه الکامپ است.این چهار روز فرصت خوبی برای مردم تا با دستاوردهای تازه حوزه IT و فناوری اطلاعات آشنا شوند.

 

ICTPRESS - رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس گفت: حرکت جدی مخابرات ایران به سمت ارائه سرویس های جدید و ارزش افزوده ها است.

رمضان علی سبحانی فر رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ایران تلکام 2017 با حضور در غرفه شبکه خبری آی سی تی پرس در گفتگوی اختصاصی با بیان این مطلب اظهار داشت: مخابرات ایران خانواده ای بزرگ و عملا زیرساخت ارتباطات کشور محسوب می شود که خوشبختانه نوآوری های این شرکت بخصوص در نمایشگاه تلکام مشهود و مثبت است.

سبحانی فر تصریح کرد: آنچه که در حال حاضر از مخابرات ایران در نمایشگاه تلکام مشاهده می شود، نوآوری های جدیدی مانند تانوما، نوآوری هایی در حوزه خانه های هوشمند و موارد دیگر است که همگی نشان دهنده حرکت جدی مخابرات ایران به سمت ارائه سرویس های جدید و ارزش افزوده ها است.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس با اشاره به اینکه در حوزه مخابرات اگر به سمت ارائه سرویس های جدید و ارزش افزوده ها نرویم دچار مشکل خواهیم شد، تاکید کرد: اما اصل بر این است که چقدر از این نوآوری ها عملی شده و مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی در این راستا به یکی از کسب و کارهای نوین اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال اپلیکیشن درخواست تاکسی اسنپ منبعی برای درآمدزایی است؛ لذا باید به سمت ارائه سرویس های جدید برویم. 
سبحانی فر گفت: امید است این نوآوری ها، درآمدزایی بسیار خوبی را نیز دربر داشته باشد.
وی با اشاره به روند عملکرد مخابرات در مسیر افزایش سهم ارتباطات در حوزه ICT برپایه کیفیت خدمات گفت: این شرکت در سطح کلان نقش موثری در این خصوص داشته است که لازم است تا سرعت بالاتری نیز در مسیر عملکرد داشته باشد.
سبحانی فر برگزاری نمایشگاه تلکام را به دلیل مجموع کردن توانمندی ها و ظرفیت ها در یک فضا بسیار مفید دانست و گفت: شرکت های مختلف با ظرفیت ها و دستاوردهای یکدیگر در جریان برگزاری این نمایشگاه آشنا شده و فضای تعاملی و رقابتی خوبی نیز برای بهره مندی از تجارب متقابل آن ها ایجاد می شود.

 

 

دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران با اشاره به شعار «دستاوردهای تازه، فرصت‌های پیشرو» برای تلکام ۹۷ گفت: در شرایط ویژه کنونی کشور، شرکت‌های عضو سندیکا توانسته‌اند در شش ماهه اول سال ۲۰ محصول جدید به بازار عرضه کنند که نشان از تغییر روش آن‌ها در شرایط بحران دارد و این یکی از دستاوردهای نمایشگاه تلکام ۹۷ است.

به گزارش ایسنا، فرامرز رستگار با بیان اینکه سال ۱۳۹۷ به نام «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری شده است گفت: بعد از اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه امسال،  ۵۲ محصول پیشرفته جدید در حوزه ICT معرفی و عرضه می‌کنیم، شرکت‌های عضو سندیکا به عنوان تیم تولیدکننده محصولات اعلام کردند که از این تعداد ۴۰ محصول پیشرفته را تا پایان سال در حوزه ICT معرفی می‌کنند.

وی تفاوت فاحش نمایشگاه امسال با سال‌های گذشته را ارائه دستاوردهای نو در قالب طرح و محصولات جدید دانست و افزود: در نمایشگاه ۲۰ محصول معرفی می‌کنیم و تا پایان سال تمام ۴۰ محصول معرفی و عرضه می‌شوند. این تفاوت فاحشی است که بین نمایشگاه امسال و سال‌های گذشته می‌بینیم و نشان از این دارد که شرکت‌ها تحقیقات و آموزش را در شرایط فعلی همزمان دنبال کرده‌اند که این یک نوید در جهت بهینه‌سازی صنعت است.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته اگر شرکتی با بحران مالی مواجه می‌شد، اولین کاری که می‌کرد حذف آموزش و تحقیقات بود، گفت: حذف هزینه تحقیقات و آموزش باعث می‌شد که در زمان شکوفایی دیگر شرکت نمی‌توانست محصول به‌روز ارایه کند.

وی افزود: رونمایی از ۲۰ محصول در نمایشگاه امسال شاید تلقی دستاورد نداشته باشد، ولی نشان‌دهنده این است که در زمان بحران مالی شرکت‌ها روش و رویکردشان را عوض کرده‌اند و دیگر هزینه تحقیقات و آموزش پرسنل حذف نمی‌کنند و این اصل، یک دستاورد است.

رستگار با اشاره به حضور استارت‌آپ‌ها در نوزدهمین نمایشگاه تلکام گفت: ما در سندیکا هم به صورت مستقیم با استارت‌آپ‌ها و هم از طریق اتاق بازرگانی که معاونتی برای شکوفایی شرکت‌های نوپا دارد در ارتباط هستیم و معتقدیم که استارت‌آپ‌ها می‌توانند در اتاق فکر شرکت‌ها یا بخش R&D و طراحی و مهندسی کمک کنند و ارزان‌تر هم هستند.

دبیر سندیکای صنعت مخابرات با تاکید بر اینکه مشتریان حوزه صنعت مخابرات مشخص هستند و بنابراین در توزیع و فروش مشکل نداریم، گفت: ما در ورودی احتیاج به استارآپ داریم تا ایده و برآورد بیاورد و نیازسنجی کند.

وی ادامه داد: ذهن جوانان شفاف‌تر است تا کسانی که تجربه دارند. جوان با ذهن آماده، ریسک‌پذیر و با حضور بیشتر در جامعه در حوزه نیازسنجی بهتر می‌تواند کار کند یا اطلاعات خام بهتری می‌تواند بدست بیاورد و بعد از آن خبرگان روی این اطلاعات پردازش انجام می‌دهند این پردازش اطلاعات به شما کمک می‌کند که محصولی باید تولید کنید و خود به خود با بازار تطبیق بیشتری پیدا می‌کنید. این نخستین حوزه‌ای است که استارت‌آپ‌ها می‌توانند در صنعت مخابرات وارد شوند.

رستگار بخش دیگری که نیاز به حضور شرکت‌های نوپا نیاز است را حوزه مربوط به R&D اعلام کرد و گفت: در این قسمت افراد خبره ورزیده لازم است که پروژه را در دست داشته باشند و آن را تجزیه کنند و بعد شرکت‌های نوپا می‌توانند روی یکی از بخش‌های پروژه کار کنند. وقتی شما یک سیستم را به ۱۰ زیرسیستم خرد کنی و یک ورودی و یک خروجی برای آن تعریف کنی، مستقل از اینکه بعدا چه چیزی می‌خواهد بشود، شرکت‌ نوپا روی آن کار می‌کند و شما در پایان می‌توانی یکپارچه‌سازی انجام بدهی و  نتیجه بهتر بگیری و این کار هزینه‌های R&D را به شدت کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه تلکام بزرگ‌ترین رویداد مخابراتی کشور با حضور اپراتورها، شرکت‌های داخلی و خارجی، تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار در حوزه سیستم‌ها، تجهیزات و سرویس‌های مخابراتی و ارتباطات است که هر ساله با ارائه جدیدترین دستاوردها و محصولات صنایع ارتباطی برگزار شده و امسال نیز نوزدهمین دوره این نمایشگاه می‌تواند فرصت مناسبی برای تبادل فناوری بین کشورهای حاضر و شرکت‌های داخلی باشد.

تلکام ۲۰۱۸ با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات از ۱۱ تا ۱۴ مهرماه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

عرضه و معرفی دستاوردها و توانمندی‌های متخصصان کشور و شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی و ارائه و اطلاع‌رسانی آخرین دستاوردهای کشورهای خارجی در زمینه صنعت مخابرات، ارتباطات و اطلاع‌رسانی، همچنین فراهم کردن بستر مناسب برای انتقال فناوری روز به کشور، ایجاد فرصت برای ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان کالا و تشویق و ترغیب تولیدکنندگان برای رقابت پویا و تامین نیازمندی‌های این صنعت در کشور، از اهداف برگزاری نمایشگاه تلکام است.

 

                          

 

 

 

 


 
 


 
١٥:١٧ - 1397/07/11 / کد خبر: ١٢٨٤ / تعداد بازدید: 1005