ارسال به دوست نسخه چاپي
 

انتقاد تلویحی از عدم سرمایه‌گذاری FCPها
معاون وزیر ارتباطات عنوان کرد
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به عدم سرمایه گذاری جدی شرکت ‌های FCP گفت با وجود آنکه مجوز ارائه خدمات TD-LTE برای شرکت‌های مختلف صادر شده در این زمینه به غیر از یک اپراتور موبایل هیچ شرکت دیگر به ارائه خدمات نپرداخته است.

محمدجواد آذری جهرمی به ارائه توضیحاتی درباره فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای فعالیتMVNOها و FCPها پرداخت و عنوان کرد: اکنون بر اساس مجوزی که برای اپراتورهای مجازی موبایل صادر شده، این شرکت‌ها زیرساخت‌های لازم را از طریق اپراتورهای تلفن همراه تامین می‌کنند و نیاز به زیرساخت خاصی ندارند اما شرکت‌های FCP  برای آن پروانه گرفته‌اند که خود به ایجاد شبکه بپردازند.

معاون وزیر ارتباطات عنوان کرد: به عبارت دیگر شرکت‌های  FCP باید به ایجاد بسترهای لازم ارتباطی بپردازند در این حوزه لازمه اصلی کار دسترسی به شبکه زمینی است که شبکه زمینی فعلی شامل داکتها می‌شود که در اختیار مخابرات است علاوه بر این شبکه کابلی نیز از جمله بسترهای این بخش بشمار می‌رود که آن هم در اختیار مخابرات است، به غیر این دو بخش یک شبکه فیبر نوری هم می‌تواند به عنوان بستر ارائه این خدمات مورد استفاده قرار گیرد که اکنون چنین شبکه‌ای نداریم البته باید توجه داشت که در این بخش منظور از شبکه فیبر نوری به منظور دسترسی است.

آذری جهرمی ادامه داد: اکنون بر اساس مصوبات موجود شرکت مخابرات موظف شده است امکانات خود را با در نظر گردفتن شرایطی در اختیار FCPها قرار دهد و بر اساس آنچه که به شخصه اطلاع دارم مخابرات سامانه مربوطه برای واگذاری را ایجاد کرده و بر اساس گزارشات مختلفی که ارائه کرده این طور اعلام کرده  1500 درخواست مربوط به دریافت خدامات وجود داشته که با وجود اعلام آمادگی مخابرات اقدامی برای دریافت این خدمات نشده است.

وی ادامه‌داد: ‌از سوی دیگر برخی شرکتها نیز این گونه اعلام می‌کنند که مخابرات ثبت درخواست‌ها را با تاخیر انجام داده و از ارائه امکانات مربوطه سرباز می‌زند که قطعا رسیدگی به این موضوعات بر عهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی قرار دارد.

 مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر اینکه مجوز شرکتهای FCP بر این اساس صادر شده که خود آنها در ایجاد شبکه نقش داشته باشند گفت:‌ اما فکر می‌کنم اکنون هیچ یک از این شرکت‌ها به غیر از خدمات ADSLکه پیش از این ارائه می‌کردند سرویس جدیدی  در اختیار مشترکان خود قرار نداده‌اند.

او با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه فیبر نوری به منظور تامین زیرساخت‌های ارائه این خدمات نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی دارد گفت: این سرمایه گذاری نیاز به بازگشت دارد و ممکن است برخی از شرکت‌ها به همین دلیل به این عرصه ورود نکرده باشند اما به هر حال لازم است هر یک از این شرکتها بر اساس مدل تجاری خود در این حوزه به سرمایه گذاری لازم برای ایجاد زیرساخت‌ها بپردازند. اما اکنون با توجه به این که چنین سرمایه گذاری صورت نگرفته گاهی شاهدیم شرکتها این گونه عنوان می‌کنند که چرا مخابرات زیرساختهای لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص همکاری‌های مخابرات با این شرکت‌ها لازم است سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارزیابی کند اظهار کرد:‌ به هر صورت آنچه قابل مشاهده است آنکه FCPها  اکنون به طور جدی به سرمایه‌گذاری در این عرصه نپرداخته‌اند.

آذری جهرمی در بخشی دیگر از سخنان خود با پاسخ به این سوال که آیا شرکت ارتباطات زیرساخت نمی‌تواند برای سرمایه گذاری در ایجاد  این زیرساختها اقدام کند توضیح داد: بر اساس مقررات ما اجازه ورود به شبکه دسترسی و ایجاد زیرساخت در این بخش را نداریم البته کتمان نمی‌کنم که ما 20 درصد سهام شرکت ایرانیان نت را در اختیار داریم که این شرکت وظیفه داشته بسترهای لازم در حوزه فیبر نوری را ایجاد کند و حال که این اتفاق نیفتاده ما نیز در این زمینه تکلیفی داشتیم اما در کنار این تکلیف شرکایی هم داشتیم که با وجود سرمایه‌گذاری شرکت ارتباطات زیرساخت این شرکا سهم خود را سرمایه گذاری نکردند.

وی در پایان در خصوص احتمال بازپس گیری سهام شرکت ارتباطات زیرساخت از اپراتور فیبر نوری اظهار کرد: به عنوان مدیر عامل شرکت زیرساخت تمام تلاشم بر این است که این سهم را حفظ کنیم چرا که شبکه فیبر نوری به هر حال یک زیر ساخت مخابراتی محسوب می‌شود اما ما در شرکت زیرساخت اکنون شاهد سهام طلایی ایرانیان نت هستیم که ممکن است در آینده این سهم را کم کنیم.

در تعریف پروانهFCP که مخففFixed Communications Provider است، آمده است: ارایه هرگونه خدمت ارتباطی و انتقال داده بر بستر شبکه موضوع پروانه مستقل از فناوری از قبیل خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن؛ توزیع و فروش پهنای باند اینترنت و انتقال و شبکه‌های اختصاصی، ارایه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور.

بر این اساس دارندگان پروانهFCP می‌توانند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه‌های ماهواره‌ای، هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت را در کشور ارائه کنند.

منبع : روزنامه فناوران

 


 
١٢:٥١ - 1395/07/27 / کد خبر: ١٥٨ / تعداد بازدید: 1140