ارسال به دوست نسخه چاپي
 

مدیرعامل زیرساخت اعلام کرد:
15 درصد از مسیر شبکه ملی اطلاعات طی شده است
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سند شبکه ملی اطلاعات در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی بررسی می شود.

فناوران- محمدجواد آذری جهرمی در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی گفت: با افتتاح مرکز تبادل ترافیک قم، مرکز داده امین و دو مرکز دیگر به شبکه ملی اطلاعات وصل شدند، مرکز داده امین متعلق به حوزه علمیه خواهران است و در این مرکز تولید محتوای دینی صورت می گیرد، برای اتصال بقیه مراکز داده کشور به شبکه ملی اطلاعات هم برنامه ریزی کردیم.
وی ادامه داد: تاکنون 15 درصد مسیر شبکه ملی اطلاعات را طی کرده ایم و عزم دولت بر این است که هزینه انتقال داده از طریق شبکه ملی اطلاعات را کاهش دهد تا مردم به این وسیله به استفاده از شبکه ملی اطلاعات راغب تر شوند، اما این شبکه نیاز به محتوا دارد و باید موانع را از پیش روی جوانان برداریم تا آن ها محتوای مناسب را تولید کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امیدوارم با برطرف شدن موانع پیش روی جوانان برای تولید محتوا طی سال های آینده بتوانیم سرویس های مورد نیاز را خودمان تولید کنیم و به بقیه مسلمانان جهان در این زمینه خدمات ارایه بدهیم، پیش از این هم برخی از نرم افزارهای ایرانی مورد استفاده مردم کشورهای دیگر قرار گرفته بود.
آذری درخصوص آخرین وضعیت سند شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: این سند در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار می گیرد، با تصویب این سند برخی از موانع پیش روی جوانان کشور در زمینه تولید محتوا برداشته می شود، اما اجرای این سند زمان می برد.
 
 راه اندازی مرکز ترافیک داده در قم
بر اساس این گزارش همچنین با هدف تکمیل شبکه ملی اطلاعات در کشور، مرکز تبادل ترافیک داده استان قم 12 آبان ماه مورد بهره برداری قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت زیرساخت گفت: در دو سال و نیم گذشته با توسعه فضای مجازی در کشور بیش از ۳۰ هزار گروه نرم افزاری، اپلیکیشن موبایل تولید کردند و ۱۱۰ هزار محصول تولید شده است.
آذری افزود: امروز در عرصه فضای مجازی شرکت ارتباطات زیرساخت مهم ترین کاری که پیگیری می کند، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است.
وی گفت: راه اندازی مراکز تبادل ترافیک داده ملی فاز نخست اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات است که در کنار سایر الزامات موردنیاز، بستر اصلی تحقق شبکه ملی اطلاعات را فراهم می آورد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تقویت زیرساخت های ارتباطی استان قم نگاه ویژه دارد و در این راستا افتتاح مرکز تبادل ترافیک قم 70 درصد هزینه انتقال داده را برای تولیدکنندگان محتوای دینی این استان کاهش می دهد.
وی به برخی از ویژگی های مرکز تبادل ترافیک قم پرداخت و یادآور شد: مراکز تولیدکننده محتوای دینی در استان قم باید به دنبال ارتباط با مراکز تبادل ترافیک باشند تا بتوانند در راستای توسعه بسترها گام های مطلوبی بردارند.
آذری گفت: وظیفه ما این است در جنگ نابرابر امروز در فضای مجازی با راه اندازی شبکه ملی موانع را از راه تولیدکنندگان محتوا برداریم و توان بومی خود را ایجاد کنیم و توسعه دهیم.
با راه اندازی مرکز تبادل ترافیک داده استان قم، دسترسی به دیتاسنتر سازمان فناوری اطلاعات و مراکز داده فرهنگی در استان با سرعت بالاتر و هزینه پایین امکان پذیر خواهد شد.
اضافه شدن مرکز تبادل ترافیک استان قم به چرخه شبکه ملی اطلاعات، علاوه‎بر کاهش هزینه های کاربران نهایی، مزایایی ازجمله کاهش هزینه های مراکز داده فرهنگی، افزایش امنیت سرویس های داخلی، رشد شاخص های ترافیکی ارتباطات و استقلال از پهنای باند بین المللی را به همراه خواهد داشت.
با راه اندازی این مرکز، امکان تبادل ترافیک در شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان فراهم خواهد شد و مراکز محتوا فقط برای دسترسی به اینترنت هزینه پرداخت خواهند کرد.
 


 
١٢:٠٧ - 1395/08/14 / کد خبر: ١٦٦ / تعداد بازدید: 1001