ارسال به دوست نسخه چاپي
 

وزیر ارتباطات در پاسخ به تسنیم:
توافق MTN با ایرانیان نت هنوز قطعی نشده است/ پهنای باند تولیدیِ داخل آزاد است
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که توافق اپراتور چند ملیتی MTN با ایرانیان نت به کجا رسید؟، گفت: قرارداد آنها هنوز قطعی نشده است و باید منتظر ماند تا به نتیجه نهایی برسد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، محمود واعظی در نشست خبری صبح امروز در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات درباره طرح مجلس برای آزادسازی پهنای باند و تصمیم وزارت ارتباطات در این زمینه اظهار کرد: مسئله پهنای باند تا الان براساس ابلاغی که از گذشته بوده هست و بر مبنای آن پهنای باند تولیدی داخل آزاد است.

وی افزود: اما پهنای باندی که از خارج وارد می شود باید مراحل مختلفش را بگذراند زیرا در زمینه آزادسازی آن باید مسایل نظارتی و امنیتی حل شود لذا فعلا رویه همان رویه سابق است.

او خاطر نشان کرد: اگر در این زمینه بخواهد تغییراتی ایجاد شود مجلس و شورای امنیت ملی باید کارهایش را پیگیری کنند.

واعظی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه توافق اپراتور چند ملیتی MTN با ایرانیان نت به کجا رسید؟، گفت: قرارداد آنها هنوز قطعی نشده است و باید منتظر ماند تا به نتیجه نهایی برسد.

وی ابراز کرد: ایرانیان نت و ام تی ان هر کدام برای توافق دارای دو خواسته جداگانه هستند اما خودسته هیچکدام تأمین نشده است.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: این دو شرکت تاکنون روی فروش 49 درصد سهام به MTN توافق رسیده اند اما تا حال حاضر بیش از 50 درصد سهام ایرانیان نت در اختیار این شرکت است.

وزیر ارتباطات درباره پایان مهلت اعلام دارندگان پروانه MVNO و دلیل اعلام نشدن اسامی آنها نیز گفت: تا جاییکه اطلاع دارم بالغ بر 90 درصد کارهای اجرایی این موضوع انجام شده است.

او درباره تغییر در فروش تلفن های ثابت از شیوه قسطی به نقدی که چندی پیش تسنیم به آن پرداخت، گفت: در ارتباط با تعرفه تلفن ثابت، مصوبه این هست که رقم فروش 100 هزار تومان نقدی و باقی اقساط طی 36 ماه باشد و هیچ بخشی از مخابرات نمی تواند خلاف این عمل کند.

وی افزود: اما برخی مشترکان ترجیح می دهند با توافق مخابرات به جای پرداخت 100 هزار تومان قسطی، هشتاد هزار تومان نقدی بپردازند که این مشکلی ندارد اما نباید اجباری باشد.

واعظی درباره رقم انتقال خطوط تلفن ثابت مخابرات نیز گفت: این شرکت انتقال را نمی تواند به قیمت جدید حساب کند و باید همان چهار پنج هزار تومان سابق باشد. هر اپراتوری چه ثابت و چه سیار خارج از مفاد قانونی عمل کند، مشمول جرایم رگولاتوری خواهد شد.

وی درباره اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات برای ایام اربعین حسینی نیز گفت: از دو سال گذشته کمیته ای در این زمینه تشکیل شده است که کل مشکلات مرروط به این ایام را مورد بررسی قرار می دهد و امیدواریم امسال هم با هماهنگی هایی که انجام شده است، هم در ارتباط با تلفن و هم اینترنت مشکلات نسبت به سنوات قبل کمتر باشد.

وی افزود: امروز وزیر ارتباطات عراق به همین منظور به ایران می آید.

وی درباره اینکه چرا علی رغم وعده های مکرر از ابتدای دولت یازدهم اما کاربران طعم کاهش قیمت اینترنت را نمی چشند، گفت: در این زمینه یک بار کاهش 20 درصدی را برای مردم و شرکت های اینترنتی اعمال کردیم و یک سال و نیم قبل هم قیمت هر گیگابایت حجم اینترنت را از 4500 به 3500 تومان رسانیدیم.

او افزود: با این حال کاهش دوباره ای داشتیم و اکنون نرخ هر گیگ به 2950 تومان تقلیل یافته است که طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات این کاهش برای کاربران پرمصرف حدود 33 درصد به نسبت قبل و برای کاربران با مصرف خرد حدود 17 درصد خواهد بود.

وزیر ارتباطات اذعان کرد: در ارتباط با اینترنت موبایل هم همین کاهش ها را داشته ایم به گونه ای که در گذشته رقم هر کیلوبایت 14 ریال بود اما اکنون به 4 ریال رسیده است. با این حال اگر هنوز مردم طعم کاهش را در شرکت های نمی چشند با تلفن 195 تماس بگیرند.

 

او درباره دلایل رفع فیلتر نشدن فیس بوک و توییتر برخلاف آنچه از دولت یازدهم انتظار می رفت هم گفت: کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در این زمینه تصمیم گرفته و خودش باید رفع فیلتر کند. از ابتدای دولت گفتیم آن شبکه هایی که مورد نظر و استفاده گسترده مردم است باید آزاد بماند و تاکنون نیز به تعهد خود وفادار بوده ایم.

 


 
١٣:٢٦ - 1395/08/16 / کد خبر: ١٦٧ / تعداد بازدید: 1185