ارسال به دوست نسخه چاپي
 

وزیر ارتباطات:
فیلتر شبکه های اجتماعی مغایر با حقوق شهروندی است
در حالی که اخیرا رییس پلیس فتا از قرار داشتن 30 پیام رسان موبایلی در نوبت فیلتر خبر داده بود، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه های مجازی تا پیش از راه اندازی شبکه بومی فیلتر نمی شوند.

فناوران- رییس پلیس فتا دو روز پیش اعلام کرده بود از ۱۵۲ پیام رسان در دنیا، ۵۲پیام رسان در کشور فعال است که بر اساس آخرین مصوبه کارگروه مصادیق مجرمانه باید ۳۰مورد از این پیام رسان ها مسدود شوند. 
محمود واعظی روز گذشته در گفت وگو با ایرنا دراین باره گفت: دولت اعتقاد دارد که شبکه های اجتماعی تا جایی که در تسهیل امور مردم هستند و دسترسی اطلاعات را آسان می کنند، مضر نیستند.
به گفته وی، این شبکه ها تا جایی که به مسایل غیراخلاقی و امنیتی ورود پیدا نکرده و اعتقادهای عمومی کشور را خدشه دار نکنند و مشکلی برای امنیت کشور نداشته باشند، فعالیت آنها می تواند ادامه پیدا کند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: ترجیح دولت، شبکه های اجتماعی بومی است و هم اکنون تعدادی از دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان به صورت جدی راه اندازی شبکه ای داخلی را دنبال می کنند.
واعظی افزود: وزارت ارتباطات هیچ گونه امتیاز از جمله خدمات ارزش افزوده را به شبکه های اجتماعی خارجی نمی دهد؛ اما اگر در داخل کشور شبکه اجتماعی به وجود بیاید و تعداد کاربران آن از یک حدی بیشتر شوند، این خدمات به آنها تعلق می گیرد.
به گفته وی، تبلیغات، ارزش افزوده و موبایل پیمنت (پرداخت هزینه توسط شبکه های تلفن همراه) از جمله خدمات مورد نظر دولت به شبکه های بومی است.
واعظی افزود: هم اکنون 95 درصد استفاده مردم از شبکه های اجتماعی مربوط به اطلاعات دینی، اجتماعی، فرهنگی و سرگرمی و مسایل کلان سیاسی است.
به گفته وی دولت هم اکنون استراتژی فرهنگ سازی استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی را آغاز کرده و لازم است مردم نیز در ادامه این هدف با مسوولان همگام باشند.
 سیاست دولت باز ماندن شبکه های اجتماعی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در گفت وگو با مهر با بیان سیاست های دولت در حوزه فضای مجازی گفت: توسعه فضای مجازی و تلاش برای بومی کردن آن یکی از سیاست های اصلی دولت است.
محمود واعظی در پاسخ به گلایه های صور ت گرفته در خصوص عدم فیلترینگ مناسب شبکه های اجتماعی و فضای مجازی گفت: سیاست دولت توسعه فضای مجازی و همچنین تلاش در راستای فرهنگ سازی و استفاده صحیح مردم از این امکان است.
وی ادامه داد: به هر حال ما کشوری هستیم با مردمانی با فرهنگ و معتقد به آموزه های دینی و اسلامی و به همین دلیل همه ما باید تلاش کنیم تا فضای مجازی به شکل بهتری به سمت و سوی این سیاست پیش برود و با بومی کردن و همچنین فرهنگ سازی به سمت و سوی بهتری حرکت کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: در همین راستا دولت اعتقاد ندارد که با بستن شبکه های اجتماعی و محدودیت در فضای مجازی مشکل حل می شود؛ به همین دلیل تلاش و سیاست اصلی ما فرهنگ سازی در راستای استفاده بهینه از این فرصت های ارتباطی است.
وی با بیان سیاست اصلی دولت در این حوزه گفت: در کنار فرهنگ سازی برای استفاده صحیح، بومی سازی فضای مجازی و شبکه اجتماعی و همچنین اقدامات و برنامه هایی نیز در این راستا در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه مسدود کردن شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، مسدود کردن دسترسی مردم به اطلاعات آزاد است، افزود: ما نمی خواهیم مردم را از دسترسی به شبکه های اجتماعی محروم کنیم که اگر این کار صورت گیرد، به نوعی نقض حقوق شهروندی افراد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت خود را مقید به اجرایی کردن قانون می داند و ما در راستای عمل به قانون شهروندی اعتقاد داریم که مردم باید به اطلاعات و اخبار مورد نیاز خود دسترسی آسان و راحتی داشته باشند.
وی گفت: امروز مردم اطلاعات خود را از طرق مختلف دریافت می کنند، عده ای با استفاده از صدا و سیما، عده ای با خواندن مجلات و روزنامه ها و عده ای دیگر هم هستند که اطلاعات خود را از طریق کانال ها و گروه ها در شبکه های اجتماعی دریافت می کنند و به همین دلیل بستن این فضا مغایر قانون حقوق شهروندی است.
واعظی گفت: بستن و مسدود کردن شبکه های اجتماعی متناسب با سیاست های دولت نیست و در همین راستا نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از توسعه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حمایت می کند.
 شبکه ملی اطلاعات محدودیت سرعت ندارد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات محدودیت سرعت ندارد، گفت: سرعت، کیفیت و تعرفه پایین از نتایج شبکه ملی اطلاعات است.
واعظی همچنین در گفت و با خانه ملت درباره  وضعیت شبکه ملی اطلاعات گفت: این طرح جزو منویات مقام معظم رهبری است که فاز نخست این  شبکه در  هفته دولت  به بهره برداری رسید و از همین رو با  بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات  ما شاهد  تحولات  چشمگیری در زمینه های سرعت، کیفیت و تعرفه پایین بوده ایم.
وی با بیان اینکه  شبکه ملی اطلاعات بیش  از  14 سال است که در کشور  مطرح  است، گفت:  تمام دولت ها و وزرای ارتباطات به دنبال اجرایی شدن شبکه  ملی اطلاعات بودند و این در حالی است که بنده  نیز  این موضوع را در  اولویت های برنامه کاری خود قرار دادم  و خوشبختانه  امسال  توانسته ایم در  هفته دولت  فاز  نخست این  شبکه را به بهره برداری  برسانیم.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در  پایان افزود:  شبکه ملی اطلاعات  منجر به ایجاد اشتغال می شود و به طورکلی این شبکه نیازمندی مردم را در داخل کشور  به نحو کارآمدی دربر می گیرد. 
 


 
٠٩:٤٥ - 1395/09/22 / کد خبر: ١٧٤ / تعداد بازدید: 1132