ارسال به دوست نسخه چاپي
 

دکتر واعظی مطرح کرد:
محوریت کار امسال وزارت ICT، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک است / فرصت یک ماهه برای تعیین هویت سیمکارت های فروخته شده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد فرصت یک ماهه برای تعیین هویت همه سیمکارت های فروخته شده، گفت: هم اکنون بیش از 100 میلیون سیمکارت در اختیار مردم است که از این تعداد 100 میلیون سیمکارت تلفن به علاوه همه مشترکین تلفن ثابت و اینترنت دارای هویت معلوم هستند.
به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی امروز (شنبه) بعدازظهر برای دومین بار به محل نمایشگاه بین المللی تهران آمد و از غرفه های برپا شده در نمایشگاه های الکامپ و پژوهش بازدید کرد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید از نمایشگاه پژوهش به خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اقدام خوبی که انجام شد این بود که برگزارکنندگان این نمایشگاه همه چیز را در یک جا جمع کردند با حضور صندوق های پشتیبان و بازدید بخش خصوصی، خوشبختانه زنجیره ای از ایده تا محصول در این مجموعه جمع هستند و با توجه به ایده ها و ابتکارات خوب پژوهشگران و اساتید، بسیار امیدوارم که کشور ما در آینده ای بسیار نزدیک جهش بسیار خوبی را در زمینه فناوری داشته باشد.
 
دکتر واعظی با بیان اینکه نمایشگاه الکامپ امسال بر محوریت شبکه ملی اطلاعات برنامه ریزی شد، تصریح کرد: دوستان در سازمان نظام صنفی و سازمان فناوری اطلاعات مدتها برنامه ریزی کردند تا در نمایشگاه الکامپ امسال، شبکه ملی اطلاعت بیشتر خودش را نشان بدهد و مردم با آن بیشتر آشنا شوند و متخصصان و شرکت های دانش بنیان مختلف بتواند به کمک بیایند تا شبکه ملی اطلاعات به سرعت رشد کند.
 
وی افزود: بر همین اساس در سالن دولت الکترونیک، تقریبا همه وزارتخانه ها، دستگاه ها و سازمان هایی که به نوعی مرتبط با شبکه ملی اطلاعات بودند، حضور پیدا کردند و سعی شد تا در یک سالن واحد حس خوبی برای کسی که تاکنون فرصت و زمان آشنایی با شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک نداشته را ایجاد کنند.
 
بالاترین مقام مسوول در حوزه ICT با اعلام اینکه بناداریم تا در دهه مبارک فجر هم فاز دوم شبکه ملی اطلاعات و هم فاز نخست دولت الکترونیک و دولت همراه را رونمایی کنیم، اظهار کرد: امسال محور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برپایه شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک گذاشتیم و در نمایشگاه الکامپ نیز همانطور که مشخص است در هر سالنی که می رویم، دستاوردهایی که مستقیم به دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و دولت همراه مرتبط است، وجود دارد.
 
دکتر واعظی تصریح کرد: با اینحال برخلاف حرفهایی که می گویند شبکه ملی اطلاعات ممکن است محدودیت ایجاد کند، مردم از نزدیک ببینند که این شبکه نه تنها هیچ محدودیتی را ایجاد نمی کند بلکه دریچه های جدیدی را برای کاربران باز می کند.
 
وی با تشکر از برگزارکنندگان نمایشگاه بخاطر نظم آن و تقدیر از مردم بخاطر حضور گسترده خود که باعث رفع خستگی برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در نمایشگاه شد، افزود: در نمایشگاه الکامپ امسال هر غرفه با انگیزه بالایی کار می کند و شرکت های دانش بنیان نیز استقبال خیلی خوبی کردند که بسیار امیدوارم با این انگیزه انشاله بتوانیم به سرعت به سمت خودکفایی گام برداریم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: همه کسانیکه در ایران و حتی دنیا از IP و سیم کارت استفاده می کنند، دارای هویت مشخصی هستند اما در گذشته برخی از سیم کارت هایی که خریداری شده بود، پرونده کاملی نداشتند و هویت استفاده کننده آن معلوم نبود که شورایی برای رسیدگی به آن تشکیل شد تا به استفاده کنندگان آن سیم کارت ها تذکر دهند که درصورت جواب ندادن و نیاز به قطع سیمکارت مصوبه نیاز بود که بر همین اساس شورای عالی فضای مجاز یک ماه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فرصت داد تا آنهایی که هویتشان مشخص نشده و ضمن اینکه تذکری بدهد، اگر ظرف مدت معین پاسخ ندادند این وزارتخانه یا شرکت مخابرات یا اپراتورها همه اجازه را برای قطع کردن اینگونه سیمکارت ها داشته باشند که البته باوجود قطع شدن سیم کارت حقوق مالکان سرجایش باقی بماند تا اگر ودیعه ای دادند و یا بعدا در فرصتی، مدارک احراز هویتی مثل کارت ملی را آوردند این حقوق درنظر گرفته شود.
 
وی افزود: بر همین مبنا کمیته ای تشکیل دادیم و هر سه اپراتور را مامور کردیم تا در سراسر کشور کسانیکه از تلفن ثابت، همراه یا اینترنت استفاده می کنند دارای هویت معلوم باشند.
 
دکتر واعظی با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 100 میلیون سیم کارت در اختیار مردم است، خاطر نشان کرد: از این تعداد، 100 میلیون سیمکارت تلفن همراه و همچنین همه مشترکان تلفن ثابت و همه آی پی هایی که توسط کاربران استفاده می شود، دارای هویت معلوم هستند.
 


 
١٣:٥٢ - 1395/09/28 / کد خبر: ١٧٦ / تعداد بازدید: 1156