ارسال به دوست نسخه چاپي
 

وزیر ارتباطات هم‌زمان با ابلاغ تعرفه شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد:
15 اسفند، ضرب الاجل جدید کاهش قیمت ترافیک داخلی
تعرفه شبکه ملی اطلاعات که همراه با کاهش 50 درصدی نرخ ترافیک داخلی است، به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ و به آنها دو هفته فرصت داده شد این تعرفه را اجرایی کنند.

فناوران- وزیر ارتباطات گفت: مصوبه تفکیک قیمت اینترنت بین الملل از اینترانت در بستر شبکه ملی اطلاعات روز دوشنبه به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ شد. 
وی افزود: این اپراتورها حداکثر تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری مهلت دارند تا استفاده کاربران را برای ترافیک داخلی نسبت به ترافیک خارجی شفاف سازی کنند.
وی گفت: تمامی اپراتورهای موبایل و اینترنت ملزم شده اند با ایجاد تمهیداتی برای کاربران شان مشخص کنند که در چه زمانی از اینترنت بین الملل استفاده می کنند و در چه زمانی استفاده شان در بستر شبکه ملی اطلاعات است و نحوه محاسبه تفکیک این هزینه چگونه خواهد بود.
وی با بیان استقبال اپراتورهای ارتباطی از این طرح گفت: برای مثال یکی از اپراتورهای اینترنتی بالغ بر ۲۰۰ سایت داخلی را به کاربران پیشنهاد کرده است که در صورت استفاده هزینه آنها بالغ بر ۷۰ درصد نسبت به هزینه اینترنت تخفیف خواهد داشت. از سوی دیگر برخی اپراتورها پیشنهاد دریافت پیش پرداخت ۱۰ هزار تومانی را برای تماشای هر میزان ویدیو در بستر شبکه ملی اطلاعات به کاربران ارایه داده است.
 نتیجه گیری اولیه کمیته بسته های اینترنتی
خبر مهم دیگر وزیر ارتباطات درباره گزارش اولیه کمیته بررسی بسته های اینترنتی مبنی بر سلامت اپراتورها در این حوزه بود. واعظی تنها 4 روز پیش خبر تشکیل این کمیته را اعلام کرده بود.
وزیر ارتباطات درباره گلایه کاربران از اتمام زودهنگام بسته های اینترنتی و حجم خوری اینترنت گفت: این موضوع در شبکه اجتماعی که عضو آن هستم از سوی کاربران مطرح شد و من برای آنکه نمی توانستم بی تفاوت از کنار آن بگذرم و عکس العملی نشان ندهم، کمیته ای برای بررسی این موضوع تشکیل دادم.
وی با بیان اینکه با کلمه حجم خوری به هیچ عنوان موافق نیستیم، گفت: اولین گزارشی که این کمیته از رصد آنلاین استفاده کاربران اینترنت داشته، نشان می دهد اتفاق ویژه ای در این خصوص روی نداده و این تنها احساس کاربر است که اینترنتش زود تمام می شود.
به گفته واعظی در گذشته کاربران از یک بسته اینترنت بیشتر برای متن استفاده می کردند اما امروز یک بسته اینترنت بیشتر برای دانلود ویدیو و حتی کتاب صرف می شود و بخش قابل توجهی از بسته خریده شده کاهش می یابد اما کاربر احساس می کند که این سه دقیقه ویدیو چیزی از حسابش کم نمی کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه تعداد کاربران اینترنت بسیار زیاد است و دلیلی برای کم فروشی اپراتورها وجود ندارد، گفت: محاسبه استفاده کاربران از اینترنت دستی نبوده و هوشمند است و به همین دلیل ما معتقد نیستیم که کم فروشی صورت می گیرد اما با این حال به کاربران توصیه می کنیم اپلیکیشنی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای نشان دادن میزان مصرف اینترنت کاربران راه اندازی کرده است، دانلود کنند تا به صورت شفاف میزان مصرف شان را رویت کنند.
وی با توصیه به مردم برای استفاده از محتوای داخلی و سایت های بومی در بستر شبکه ملی اطلاعات گفت: نتیجه کمیته بررسی شکایت از بسته های اینترنتی تا یک ماه آینده اعلام می شود.
 افتتاح دولت الکترونیکی، در انتظار رییس جمهور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام افتتاح فاز اول دولت الکترونیکی شامل 10 دستگاه پرکاربرد مردم تا پایان سال جاری توسط رییس جمهور گفت: تعدادی قابل توجهی از  دستگاه ها آماده هستند و برای این موضوع نیز با دستگاه های مربوطه جلسات متعددی داشتیم و اخیرا هم جلسه ای داشتیم که بر این اساس الان حدود 10 دستگاه مهم که مردم بسیار با آن سر و کار دارند، آماده بهره برداری هستند. وی افزود: به عنوان نمونه اکنون دستگاه پست آماده است برای اینکه مردم بتوانند نشانی ها را دریافت کنند، جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، ثبت اسناد و وزارت کشور آماده هستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فاز نخست دول الکترونیکی تا پایان سال افتتاح خواهد شد، گفت: ترجیح ما بر این است که این کار بزرگ با حضور رییس جمهور انجام شود، اگر آقای رییس جمهور زودتر به ما وقت دهند، این کار زودتر هم انجام خواهد شد.
 تخلف ناچیز کسب و کارهای الکترونیکی
وزیر ارتباطات همچنین با بیان اینکه تخلف های فضای مجازی ربطی به کسب و کار الکترونیکی ندارد، گفت: تخلف در کسب و کارهای الکترونیکی کم ترین سهم را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بخش کسب و کارهای الکترونیک نسبت به سایر بخش ها از شفافیت بیشتری برخوردار است و فعالیت های آن به طور کامل روشن و شفاف است.
وی افزود: مرجع رسیدگی به تخلف در این بخش نیز قوه قضاییه است؛ اما با توجه به فعالیت قشر تحصیل کرده در این بخش میزان وقوع تخلف در آن کمتر است.
وی با بیان اینکه حمایت از گسترش کسب و کارهای نوین و الکترونیکی باید آرام و با حوصله انجام گیرد، گفت: باید بتوانیم دوران گذاری را تعریف کنیم تا کسب و کارهای سنتی مطمئن شوند که بیکار نخواهند شد و کسب و کارهای نوین از حمایت دولت اطمینان پیدا کنند.
واعظی افزود: مدت هاست که در حاشیه و درون دولت بحث هایی درباره کسب و کارهای نوین و الکترونیکی در جریان است و دولت دنبال گسترش آن است که البته در این راه ملاحظاتی داریم. 

 

وی درباره این ملاحظات توضیح داد: دولت سعی دارد که این گسترش خیلی آرام و بدون اصطکاک انجام شود و باید به گونه ای اقدام کنیم تا ضمن اینکه حیات کسب و کارهای سنتی ادامه داشته باشند، کسب و کارهای الکترونیکی نیز مدل خود را بتوانند پیاده کنند؛ بنابراین دوران گذر را باید بتوانیم تعریف کنیم تا ضمن اینکه کسب و کارهای سنتی اطمینان پیدا کنند که بیکار نمی شوند، کسب و کارهای نوین نیز مطمئن شوند که دولت به دنبال تقویت و گسترش این نوع همکاری است.  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید با مشورت با کسب و کارهای فضای مجازی راه ها را به گونه ای باز کنیم تا کسب و کارهای سنتی نیز از این پلات فرم بتوانند استفاده کنند، گفت: برای شناسایی بیشتر مشکلات و پیدا کردن راه حل های آنها نیاز است که جلسات بیشتری با صاحبان کسب و کارهای الکترونیکی برگزار شود و ممکن است برخی از موضوعات از طریق کمیسیون تنظیم مقررات رفع شود و بعضی دیگر نیاز به مصوبه قانونی مجلس داشته باشد.  واعظی گفت: طبیعی است باید با قوه قضاییه مطالبی را مطرح کنیم و در شورای عالی فضای مجازی که رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور حضور دارد نیز می تواند به رفع موضوع کمک کند.
 


 
٠٧:٥٧ - 1395/12/07 / کد خبر: ١٨٨ / تعداد بازدید: 1058