عصرنوین،جنگهای جدید با روش های نو

 

 علی انجم روز-مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ایرانیان نت

 

 زمانی ارتش های کلاسیک دنیا سه رکن داشتند نیروی زمینی،نیروی دریایی و نیروی هوایی استراتژی و در سطحی دیگر تاکتیک های نظامی شان را هم با در نظر گرفتن توانایی هایشان در این سه رکن طراحی و اجرا می کردند. اما چند سالی ست که دشمنان با توپ،تانک،جنگده و ناوچه به جنگ هم نمی روند امروزه دو رکن دیگر که بنوعی بر ارکان سه گانه ارجحیت یافته است ابزارهای کوبنده قدرت های جهانی و منطقه ایی بشمار می رود این دو رکن عبارتند از هوافضا و سایبرسپیس.

این بدان معناست که وارد عصر نوین نبردهای نامتقارن مدرن شده ایم. استفاده از ابزارهای بظاهر غیرنظامی که کاملا کاربردهای نظامی و امنیتی دارند. البته سایبرسپیس هنوز ابعاد ناشناخته ای دارد و ظرفیت های بزرگی برای نابودی زیرساخت ها، وقتی بدافزار استاکس نت علیه تاسیسات مان مورد استفاده قرار گرفت تیوریسین های نظامی در عمل خود را با ابزاری کارآمد و بسیار مخرب مواجه دیدند.اکنون دیگر نیروهای زمینی، هوایی و دریایی متعلق به دوران کلاسیک بشمار می آیند!

جالب اینکه ایالات متحده صدها میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته همچون هواپیماهای فوق الکترونیک اف۱۵دراختیار عرب های جنوب شاخاب پارس قرارداده و سران کم هوش این ممالک گمان کرده اند چه صید دلپذیری کرده اند! درصورتیکه ناوها، هواپیماها و تانک های باصطلاح مدرن دقیقا بدلیل مدرن بودن و هدایت صددرصد الکترونیکی شان آسیب پذیرترند. این تجهیزات با ویروسی نامحسوس چنان ناکارآمد می شوند که حتی جنگنده ها قادر به برخاستن و ناوهای جنگی نمی توانند از بنادر خارج شوند. نمونه شاخص اش زمینگیر شدن جنگده های لیبیایی و به دام افتادن ناوهای آن کشور در بنادر است معمر قذافی که سالیان طولانی روی نیروی هوایی و دریایی اش سرمایه گذاری های کلانی کرده بود حتی موفق نشد از یک ناوچه یا جنگنده استفاده کند بنابراین زدن شاهراه ارتباطی و قطع ارتباط نیروهای صف با ستاد فرماندهی و از کار انداختن تجهیزات باصطلاح مدرن عملا در جنگ لیبی تست شد. قذافی ده ها فروند جنگنده سوخو، میگ و حتا میراژ های فرانسوی در اختیار داشت و چون به تازگی از تحریم ها خارج شده بود خریدهای بسیاری از بریتانیا و فرانسه (دو قدرتی که در سرنگونی اش نقش پررنگی داشتند!) انجام داده بود. اما همان فرانسه و بریتانیا وقتی تصمیم به کنارگذاشتنش گرفتند چون چند گام جلوتر بودند کاری کردند نیروی هوایی و دریایی بظاهر مدرن لیبی در بدو امر از عرصه ی نبرد خارج شوند بطوریکه ده ها ناو در بنادر به گل نشستند و امکان کوچک ترین تحرکی از نیروی هوایی پیشرفته و مشهور لیبی گرفته شد...!

در هزاره سوم آنچه کشورهای در حال توسعه را بشدت تهدید می کند عدم آگاهی لازم از پدافند غیرعامل است. وقتی ژیوپلیتیسین ها از سیل مصنوعی،زلزله و سونامی غیر طبیعی سخن می گویند باید به افق های دورتر نگریست. از جمله سیاست های قدرت های بزرگ استراتژی «نفوذ» است. بخشی از این پروژه بالطبع به مدد عناصر خریداری شده ی انسانی اجرا می شود اما بخش مهمترش استفاده از ابزارهای ظاهرا ساده ی غیرنظامی برای نابودی زیرساخت ها اعم از نظامی و غیرنظامی استراتژیک است. از اینرو نباید از اهمیت فوق العاده پدافند غیرعامل غافل شد زیرا هرگونه غفلت از این مهم، حکم اینرا دارد که «اسب تروا» را بدست خویش وارد قلمرو خویش کنیم.