ارسال به دوست نسخه چاپي
 

آذری جهرمی - وزیر ارتباطات
هفدهمین سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی را گرامی میداریم
تبريك وزير ارتباطات به مناسبت سالروز تأسيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي
آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور پیامی، هفدهمین سالروز تأسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را تبریک گفت. در بخشی از سخنان ایشان آمده است؛ ثبات کسب‌ و کارهای حوزه ICT، بدون تنظیم‌گری متعهد ممکن نبود

به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور پیامی سالروز تأسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را تبریک گفت.

در این پیام آمده است:

اوایل دهه ۸۰ وقتی سازمان تخصصی رگولاتوری به زیست‌بوم ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیوست، با بلند شدن صدای گام‌های خصوصی‌سازی در سایر عرصه‌ها و پایه‌گذاری این نهاد در سال ۸۲، موج تازه‌ای از فعالان خرد و کلان از بخش خصوصی به اکوسیستم ICT وارد شدند.

با پیشرفت فناوری و ارتقای کیفیت و تنوع خدمات و ورود سرمایه‌گذاران و بازیگران اقتصادی متعدد به این حوزه برای ارائه خدمات متنوعی که آرام آرام تبدیل به زیرساخت ضروری زندگی روزمره مردم و عملیات تجاری بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ می‌شد، وظایف تنظیم‌گر نیز سخت‌تر و پیچیده‌تر و حساس‌تر شد.

کارکرد و جایگاه رگولاتوری در زیست‌بوم ICT و ورود اپراتورهای خصوصی، ارائه نسل‌های تازه خدمات ارتباطی را از اواسط دهه ۹۰ وارد فاز تازه‌ای نمود.

با تقویت زیرساخت‌های اینترنت پهن باند و آغاز خدمات شبکه ارتباطات سیار نسل ۳ و بالاتر، ضریب نفوذ تلفن همراه به ۱۴۷ درصد و تعداد کاربران پهن باند به بیش از ۸۰ میلیون نفر رسید.

این بازار بزرگ، زمینه‌ساز حضور میلیون‌ها جوان خلاق ایرانی برای راه‌اندازی هزاران کسب‌وکاری شد که سهم زیست‌بوم ارتباطات و فناوری اطلاعات را به ۵.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال پایانی این دهه ارتقا داده است.

حضور بازیگران متنوع و متعدد در کسب‌وکارهای مرتبط حوزه ICT و رشد و نوآوری آمیخته باثبات در این زیست‌بوم، بدون حضور یک تنظیم‌گر و ناظر آگاه و هوشمند هرگز میسر نبود. شتاب تحولات این حوزه در تمام این سال‌ها، فشار فزاینده‌ای را به همکاران من در حوزه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و تنظیم‌گری مقررات و همچنین بخش نظارت بر کیفیت خدمات بر اساس پروانه‌های صادر شده، وارد ساخت و بی‌شک پایداری ثبات این بازار بدون تنظیم‌گری متعهد ممکن و مقدور نبود.

نهاد تنظیم‌گر در چهار سال گذشته در میانه میدانی قرار داشت که از یک‌سو حجم کاربرانش در برخی حوزه‌ها رشدی چند برابری را تجربه کرده بود و از سوی دیگر فعالان بازار در اوج تلاطم‌های ناشی از تحمل فشار تورم، جهش قیمت ارز و محدودیت‌های تحریمی، باید خود را با سریع‌ترین تحولات حوزه فناوری نیز سازگار می‌کردند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید در میانه این میدان پر چالش و البته سرشار از فرصت، ضمن حمایت و تضمین حقوق مصرف‌کننده، باید از رشد پایدار صنعت نیز حمایت می‌کرد و درعین‌حال حقوق دولت را- که جلوه دیگری از حقوق مردم است- استیفا می‌نمود.

هیچ بخشی از اقتصاد ایران در طول در دو دهه اخیر، با چنین فشار و فضای پر چالشی مواجه نبوده است و تردید ندارم که بخش مهمی از توفیق جامعه و اقتصاد ایران در مواجهه با چالش‌های این فضا و بهره‌برداری از فرصت‌های آن، محصول بردباری و شکیبایی و تلاش بی‌دریغ همکاران من در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مشارکت و تلاش و همراهی بی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات بوده است.

امروز «هفدهمین سالروز تأسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» است. ضمن تبریک این مناسبت به همکاران ارجمند این سازمان، از پیشگاه خداوند متعال در واپسین سال دولت دوازدهم، به‌پاس خدمات ارزنده آنان توفیق روزافزونشان را خواستارم.

 
 

 
٠٨:٥١ - 1399/09/19 / کد خبر: ١٣٢٣ / تعداد بازدید: 125