ارسال به دوست نسخه چاپي
 

سرمایه گذاری MTN در پروژه «باند پهن» از نگاه جمیز پریس
مجله کاپاسیتی مدیا از نشریات معتبر انگلیسی زبان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. این نشریه در شماره سه شنبه نهم می 2017 خود مقاله ای به قلم «جمیز پریس» درباره ی خرید چهل و نه درصد سهام ایرانیان نت توسط کمپانی بزرگ ام تی ان منتشر کرد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل:مجله کاپاسیتی مدیا از نشریات معتبر انگلیسی زبان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. این نشریه در شماره سه شنبه نهم می 2017 خود مقاله ای به قلم «جمیز پریس» درباره ی خرید چهل و نه درصد سهام ایرانیان نت توسط کمپانی بزرگ ام تی ان منتشر کرد. ام تی ان سالها قبل نیز به همین میزان از سهام اپراتور موبایلیته ایرانسل را هم خریداری کرده بود. نشریه فوق اصولا به مسایل استراتژیک در حوزه ارتباطات در سطح بین المللی می پردازد و انتشار گزارش تحلیلی جمیز پریس از اهمیت توافق برد-برد فیمابین سهامداران و دولت ایران با کمپانی ام تی ان حکایت دارد. شرکت ایرانیان نت برای ماموریتی «ملی» تاسیس شد تا انتقال اطلاعات بر بستر امن و پرسرعت فیبرنوری با اولویت در هشت کلانشهر کشور تحقق یابد. امری که در سالهای ابتدای تاسیس شرکت به دلیل مشکلات و معضلاتی که میهن مان با آن مواجه شده بود طبق برنامه از پیش تعیین شده تحقق نیافت. در دولت «تدبیر و امید» سهامداران ایرانیان نت با دولت که از طریق دو وزارتخانه در ایرانیان نت شریک است به این نتیجه رسیدند که با توجه به سرمایه بر و دیربازده بودن بازگشت سرمایه و سود، بهترین گزینه، جلب سرمایه گذار خارجی ست تا هم در راستای سیاست های دولت جمهوری اسلامی برای ورود سرمایه به کشورمان گامی اساسی برداشته شود و هم از این رهگذر دانش و تکنولوژی نوین نیز به همراه سرمایه گذار و سرمایه اش به صنعت ارتباطات جانی افزون بخشد. بی تردید شریک خارجی ما نیز بعنوان یکی از معتبرترین کمپانی های عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سرمایه گذاری در ایران سود می برد و بازار کشورمان برای ام تی ان با توجه به فعالیت مسبوق به سابقه اش بازاری کاملا آشناست. همانطور که جمیزپریس نیز در نوشته اش بدین امر اشاره می کند و می نویسد:«ام تی ان می کوشد حضور خود را در بازار رو به رشد ایران گسترش دهد. شبکه ایرانیان نت از مجوزی ملی برای ساخت و بهره برداری انتقال اطلاعات بر بستر فیبرنوری و شبکه دسترسی از طریق فیبر در سراسر ایران برخوردار است». البته همانطور که در نوشته آقای پریس آمده ایرانیان نت از مجوز فعالیت در سراسر ایران برخوردار است اما مجوز انحصاری شامل هشت کلانشهر می شود که در مقاله مذکور نیز بدان اشاره شده است. در این مطلب به سرمایه گذاری ام تی ان در «ایرانسل ام تی ان» اشاره شده و می نویسد:«در حال حاضر چهل و نه درصد سهام ایرانسل ام تی ان که ارایه دهنده خدمات تلفن همراه است به این کمپانی تعلق دارد و از سال 2014 شرکت مذکور خدمات G4را راه اندازی کرده است». در ادامه گزارش تحلیلی فوق به سهامداران داخلی ایرانیان نت و توافق شان با MTNاشاره شده است. توافقی که به نوشته پریس با چهل میلیون دلار آورده ی اولیه حاصل شده و در ادامه به اختصاص 249 میلیون دلار دیگر بعنوان آورده بعدی اشاره می کند. ناگفته نماند که هنوز مفاد و جزییات قرارداد فوق منتشر نشده است و در اینجا از نویسنده مجله کاپاسیتی مدیا صرفا نقل قول کرده ایم. نویسنده در پایان به این نکته اشاره می کند که «این توافقنامه تنها یکسال پس از لغو تحریم های اعمال شده ایالات متحده و متحدانش و گشوده شدن بازار ایران حاصل شده است.» در بخش دیگری از مقاله نیز به فعالیت های دیگر کمپانی مذکور در حوزه های مختلف از جمله پروژه «اسنپ برای حمل و نقل بوسیله اتومبیل» در حوزه شهری اشاره شده است.

 

                     

South African operator MTN has struck an agreement to plough more than $295 million into fixed broadband network Iranian Net. In return for its initial $40 million investment, MTN will get an initial 49% stake in Iran Net, with a further $249 million earmarked as both equity and loans which will be used to help the Iranian company build a fibre network over the next five years. The deal is at a preliminary, non-binding stage, the African operator said, but it will provide MTN with the opportunity to expand its presence in the growing Iranian market. “The preliminary agreement remains subject to finalising suitable transaction agreements,” MTN said. “Iranian Net has a national licence for the construction and operation of an optical data transmission network and fibre-optic access network across Iran,” it said. “This investment, should it be completed, represents an opportunity to capitalise on the continued strong growth expected in the Iranian broadband market, with an initial focus on eight of the main cities.” MTN already holds a 49% stake in mobile provider MTN Irancell, which launched 4G services in 2014. It was set up as a joint venture between MTN and Iran Electronics Industries, which holds the other 51% of shares, in 2006. MTN also invested in e-commerce firm Iran Internet Group – which runs a car-sharing app called Snapp.ir - earlier this year through MTN Irancell. The announcement comes just a year after the Iranian market opened up due to the lifting of sanctions imposed by the US and its allies. That has led to numerous deals in the developing market, including plans to roll out a nationwide fibre broadband network backed by the government

 


 
١٠:١٨ - 1396/05/10 / کد خبر: ١٢١٤ / تعداد بازدید: 983