ارسال به دوست نسخه چاپي
 

تغییر شگرفی در زندگی به نام اینترنت نسل پنجم
با آغاز هزاره سوم میلادی و با توجه به کاربردهای روزافزون اینترنت در زندگی روزمره اهمیت تشکیل استانداردهایی برای پیشبرد هر چه بهتر اینترنت احساس می شد. بنابراین تصمیم بر آن شد که برای تعریف هر نسل اینترنت بی سیم، بازه ای 10 ساله در نظر گرفته شود. البته در دهه قبلی مباحثی چون تعیین اهداف، تحقیقات، برآورد نیازها و غیره در مورد نسل آتی در نظر گرفته شده و سپس اجرایی شود و همچنین نسل قدیم نیز در آن 10 سال پشتیبانی شود.

 

از این رو از سال 2015 تحقیقات در مورد نسل پنجم اینترنت بی سیم (5G) که قرار بود از سال 2020 اجرا شود، آغاز گردید. با توجه به پیش بینی های صورت گرفته در سال 2030، تعداد تلفن همراه به بیش از 17 میلیارد دستگاه و متوسط مصرف ترافیک ماهانه هر مشترک به حدود 250 گیگابایت خواهد رسید که عمده این مصارف در سه حوزه سرویس های پهن باند (eMBB)، سرویس های با کمترین تأخیر (uRLLC) و سرویس های ارتباطی بین ماشین ها (mMTC) خواهد بود. این نیازها، سازمان استانداردسازی ITU-Rرا بر آن داشت استاندارد IMT-2020را ارائه کند که شرکت هایی از جمله Huawei، Ericsson، AT&Tبا توجه به مجموعه تکنولوژی های موجود (مانند mmWave، Massive MIMO، Beamforming، Small Cellو MEC) سعی در برآورده کردن نیازهای ارائه شده در استاندارد IMT-2020با نام 5G-NRبه عمل آوردند. از جمله امکانات ارائه شده در این نسل می توان ماکزیمم سرعت دانلود 20 گیگابیت بر ثانیه و آپلود 10 گیگابیت برثانیه، تأخیر (latency) معادل 0.5 میلی ثانیه و قابلیت ارائه سرویس به یک میلیون دستگاه در هر کیلومتر را نام برد که نسبت به نسل 4 و 4.5 پیشرفت شگرفی را به ارمغان می آورد.

در واقع نسل چهارم اینترنت بی سیم، تکامل یافته نسل سوم بود که برای مهاجرت بین نسل ها، کارشناسان با چالش های بزرگی روبرو نبودند. اما نسل پنجم با توجه به تغییر محدوده فرکانسی (تکنولوژی mmWave) تغییراتی را در تجهیزات نصب شده در خیابان ها و همچنین تجهیزات مشترکین نیاز داشت. از این رو کارشناسان محدوده فرکانسی مورد نیاز 5Gرا به دو دسته زیر 6 گیگاهرتز و بالای 24 گیگاهرتز با نام های FR1و FR2تقسیم بندی کردند. در میانه سال 2017 کارشناسان این حوزه دریافتند در محدوده فرکانسی اول می توان با اندکی تغییرات در معماری و آنتن های موجود در نسل چهارم به صورت نسل پنجم (معماری NSA) نیز به مشترکین ارائه سرویس کرد و این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه های اجرایی از اثرات احتمالی زیست محیطی محدوده فرکانسی بالای 24 گیگاهرتز نیز ممانعت به عمل می آورد.

سرانجام پس از طراحی معماری دو بخش اصلی شبکه 5G(Coreو RAN) در هر دو محدوده فرکانسی در پایان سال 2018، پیاده سازی پایلوت این پروژه از سال 2019 آغاز گردید و تا به امروز در نقاط متعددی از دنیا با آن سرویس ارائه می نمایند و بسیاری نیز از جمله ایران در حال راه اندازی این تکنولوژی هستند.

در سال های آینده و با توجه به تقاضای روزافزون اینترنت پرسرعت در ایران، تکنولوژی هایی از جمله نسل پنجم اینترنت بی سیم و ارائه سرویس از طریق زیرساخت فیبر نوری نقش پررنگی را ایفا خواهند کرد. بنابراین صنعت مخابرات ایران نیز همگام با بقیه کشورهای دنیا، در این سالها سعی در اجرا و توسعه این تکنولوژی ها را دارد. بنابر اعلام وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین زیرساخت های 5Gدر ایران، تا شهریور 1399 در 5 نقطه تهران به بهره برداری می رسد که نقطه آغازی برای این روند در دهه آتی خواهد بود. از سوی دیگر با حرکت جوامع به سوی خدمات مجازی، اینترنت پرسرعت نقش پررنگی را در زندگی روزمره تمام شهروندان و توسعه و پیشرفت هر کشور بازی خواهد کرد. از این رو، با توسعه سراسری 5Gو تکنولوژی فیبر نوری، ایران نیز در زمره اولین کشورهای این حوزه قرار خواهد گرفت.

 

 

 
 

 
٠٩:١٣ - 1399/04/14 / کد خبر: ١٣٠٥ / تعداد بازدید: 814